به انجمن خوش آمدید

شما به عنوان یوزر میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از تمامی امکانات لطقا وارد حساب کاربری خود شوید.

AliBGI

#بخش_دوم

1 ارسال در این موضوع قرار دارد

#Network_Media


#انواع_کابل_های_شبکه

#Twisted_Pair
CAT 3: 10 mbps
CAT 5: 100 mbps
CAT 5e: 1000 Mbps
CAT 6: 1000 Mbps
کت مخفف کلمه catrgory  و به معنی دسته بندی می باشد در بالا شما انواع کابل ها و سرعت انتقال داده آن هارا مشاده میکنید  در شبکه های امروزی کابل های cat 5e  بیشترین کاربرد را دارند. کابل های کت6 نیز سرعت انتقال داده یشان اندازه کت 5 است اما برای رنج 200 مگاهرتز طراحی شده اند در حالی که کابل های cat5e برای رنج 100 مگاهرتز طراحی شده اند.


#عوامل_دخیل_در_سرعت_کابل_ها
عواملی که باعث افزایش سرعت در کابل ها می شوند میتوان به ارتقا جنس الیاژ به کار رفته در کابل اشاره کرد اما مهترین عامل افزایش سرعت جفت سیم های به هم تابیده شده است. هم باعث افزایش سرعت میشود زیرا اگر کابل ها به یکدیگر تابیده نشده باشند یا درست این کار انجام نگرفته باشد. عملی تحت عنوان تداخل سیگنال رخ داده . و باعث افت شدید سرعت میشود. در تصویر زیر میتوانید تابیده شدن سیم ها به هم را ببینید.

photo_2018_08_27_19_18_31.jpg

 

#طول_کابل_ها
در تمام دسته بندی کابل ها که در بالا معرفی کردیم کابل ها تا طول صد متر را بدونه افت سیگنال طی میکنند. برای مثال میتوانید حرف زدن با دوستتان را در نظر بگیرید که هر چه از او دور میشوید صدای دوست شما نیز ضعیف تر میشود. در مسافت های طولانی میتوان از دستگاهی به نام repeater در بین کابل ها استفاده کرد تا سیگنال ها را بازسازی کند.

 


#استاندارد_های_کابل_کشی
همان طور که در بخش قبلی با کابل های twisted pair  اشنا شدید در تصویر دیدید که این کابل ها از هشت رشته سیم یا 4 جفت رشته سیم به هم تابیده شده درست شده اند. برای کابل کشی ابتدا باید سر این کابل را با ابزار  crimping لخت کنید. و به هشت رشته سیم برسید  و طبق استاندارد های
ELA/TIA 568 B
EIA/TIA 568 A
سیم ها را در داخل سوکت های RJ45 قرار دهید.

 

photo_2018_08_27_19_21_14.jpg

#crimping_tool

 

 

photo_2018_08_27_19_21_39.jpg

#RJ45

 

photo_2018_08_27_19_21_50.jpg
دقت کنید در بین این 8 سیم فقط چهار سیم وظیفه انتقال داده را بر عهده دارند.
در استاندارد A سیم های سبز سفید ، سبر، وظیفه ارسال اطلاعات و دو سیم نارنجی و نارنجی سفید وظیفه دریافت اطلاعات را بر عهده دارند دقت کنید شما کابل کشی شبکه را هر جوری که دوست دارید میتوانید انجام دهید اما اگر طبق این استاندارد های جهانی کابل کشی را انجام دهید فرد بعدی که بعد از شما به کار های شبکه رسیدگی می کند راحت تر می تواند از کابل کشی شبکه سر در بیاورد.
اگر در خانه این کابل ها رو دارید میتونید اون هارو نگاه کنید و میبینید که طبق همین استاندارد ها سیم ها درون سوکت قرار گرفته اند.

 

photo_2018_08_27_19_25_40.jpg

photo_2018_08_27_19_25_43.jpg

 


#انواع_کابل_کشی


#Cross_over
از این نوع کابل کشی زمانی استفاده میشود که می خواهید دو هر دو طرف کابل را به یک کامپیوتر وصل کنید برای این کار باید یک سر کابل استاندارد A  و سر دیگر استاندارد B باشد.


#Straight
در این نوع کابل کشی باید دو سر کابل با یک استاندارد باشد یا B یا A  از این استاندارد زمانی استفاده میشود که شما میخواهید یک سر کابل را به کامپیوتر و سر دیگر را به یکی از دیوایس های شبکه مانند ADSL  هاب سویچ و ... متصل نمایید اگر از مودم ADSL در خانه استفاده میکنید میتوانید سر سوکت های کابل های خود را نگاه کنید و می بینید که در دو سر سوکت از یک استاندارد استفاده شده است.


کابل کشی انواع دیگری هم دارد اما کاربردی ترین ان ها دو مدل بالا بودند. به علت این که نمیخوایم به صورت تخصصی وارد مفاهیم شبکه بشیم دیگه اونارو معرفی نمیکنم


#تکنلوژی_های_لن
قبلا با شبکه های LAN اشنا شده اید در این شبکه ها از دو نوع تکنولوژی Ethernet , token ring  استفاده میشود امروزه تکنولوژی توکن رینگ دیگر کاربردی ندارد و فقط از تکنولوژی Ethernet استفاده میشود.


#Ethernet
اترنت به انواع استاندارد IEEE802/3 شناخته میشود.
این تکنولوژی بر مبنای Access method یا متود دسترسی CSMA/CD بناشده است این کلمه مخفف کلمه :
Carrier Sense-Multiple-Collision Detection
است که در ادامه به توضیح هر یک از اجزای آن میپردازیم.


#Multiple_Access
این کلمه به این معنا است که در شبکه ای که چندین کامپیوتر داریم و همه آن ها به شبکه متصل هستند تمام کامپیوتر ها میتوانند به صورت همزمان به شبکه دسترسی داشته باشند و تبادل اطلاعات انجام دهند.


#Carrier_Sense
حال فکر کنید تمام کامپیوتر ها با هم در شبکه بسته های حاوی دیتا را در شبکه ارسال کنند در این حالت تصادم رخ میدهد و بسته های در حال جریان درشبکه تصادف میکنند و هیچ کدام به مقصد نمیرسد.
carrier sense
به این معناست که هر کدام از کامپیوتر ها قبل از ارسال بسته ها درشبکه ابتدا به مسیر گوش میدهد تا ان مسیر خالی شود سپس بسته ها را میفرستد.


#Collision_Detection
این کلمه در لغت به معنی تشخیص تصادم است فرض کنید دو بسته در شبکه با هم برخورد کنند و بسته ها از بین بروند در اینجا قابلیت تشخیص تصادم در صورت نرسیدن بسته ها به مقصد در ابتدا در یک  بازه زمانی بسیار کوتاه صبر میکند سپس اغدام به ارسال مجدد بسته ها میکند.


#استاندارد_های_اترنت
شاید شما با کلمه 10BaseT بر خورد کرده باشید اما معنی آن چیست؟
در واقع این کلمه از یک فرمول تشکیل شده است.
جنس کابل+ دیجیتال یا انالوگ + سرعت
در مثال بالا 10 به معنی سرعت 10 مگابیت بر ثانیه. base  مخفف baseband و به معنی دیجیتال میباشد.  دقت کنید که broadband نیز به معنی انالوگ می باشد.
حرف T نیز به معنای جنس کابل از نوع Twisted Pair می باشد.


#نکته
اگر در جنس کابل ها با حروف TX بر خورد کردید به معنای
کابل twisted pair
 و اگر با FX بر خورد کردید به معنای فیبر نوری میباشد.


#پایان_بخش_دوم

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری