به انجمن خوش آمدید

شما به عنوان یوزر میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از تمامی امکانات لطقا وارد حساب کاربری خود شوید.

AliBGI

#بخش_اول

2 ارسال در این موضوع قرار دارد

#مفاهیم_شبکه

#شبکه
در واقع شبکه هنگامی ایجاد میشود که شما دو یا چند کلاینت یا هاست را را به هم متصل کنید که بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند و اطلاعات رد بدل کنند.
#منابع_شبکه
ریسورس ها یا منابع شبکه شامل اطلاعاتی هستتند که کامپیوتر ها در شبکه آن هارا به اشتراک میگذارند.
#network_interface
یا رابط شبکه در واقع همان چیزی است که باعث اتصال سیستم های شما به یک دیگر میشود مانند کارت شبکه.

#انواع_شبکه_از_نظر_مدریت_منابع
 

#client_Server
در این نوع شبکه ها هر کامپیوتر در شبکه یا سرور است یا یک کلاینت. در واقع اگر کامپیوتر سرور باشد نمیتواند کلاینت باشد و اگر کلاینت باشد نمیتواند سرور باشد. به شکل پایین توجه کنیید یک کامپیوتر که وظیفه مدیریت منابع شبکه را بر عهده دارد و کامپیوتر های دیگر از این منابع بهره میبرند. این شبکه به علت مدریت مرکزی که توسط سرور انجام میشود دارای امنیت بالایی است.

photo_2018_08_06_23_59_59.jpg

 

#Peer_to_Peer
این نوع شبکه ها برخلاف شبکه های کلاینت سرور عمل میکنند یعنی هر کامپیوتر هم کلاینت و هم یک سرور است. در این شبکه ها مدریت مرکزی وجود ندارد این شبکه معمولا در شبکه های کوچک کاربرد دارد شبکه های work group از این نوع شبکه به حساب می آیند.

photo_2018_08_07_00_12_29.jpg

 

#انواع_شبکه_از_نظر_گستره_تحت_پوشش

#LAN
#Local_Area_Network

یا شبکه های محلی که معمولا شامل شبکه های کوچک مثل شبکه محلی یک دانشگاه یا سازمان میباشد. دقت کنید اگر شبکه شما با اینترنت ارتباط داشته باشد دیگر شبکه LAN  نخواهد بود. در کل شبکه لن به شبکه هایی میگویند که در آن کامپیوتر ها به هم نزدیک هستند و از طریق دیوایس های شبکه با هم ارتباط دارند.

photo_2018_08_07_00_19_28.jpg

 

#CAN
#Campus_Area_Network

در واقع معنی کلمات بالا میشود و شبکه فضای باز دانشگاهی. فرض کنید در یک دانشگاه چندین ساختمان وجود دارد و در هر ساختمان یک شبکه حال اگر این شبکه هارا به هم وصل کنیم یک شبکه واحد تشکیل میشود که CAN نام دارد. دقت کنید دانشگاه فقط یک مثال بود!

photo_2018_08_07_00_21_38.jpg

 

#MAN
#Metropolitan_Area_Network

معنی کلمات بالا میشود شبکه شهری. در این شبکه ساختمان های غیر مجاور ولی در محدوده شهری از طریق مسیر شبکه با هم ارتباط دارند برای مثال بانک های یک شهر که شعبه های آن با هم در ارتباط هستند.

photo_2018_08_07_00_24_31.jpg

 

#WAN
#Wide_Area_Network

اگر بخواهیم کلمات بالا را ترجمه کنیم معنی آن شبکه پهناور میشود. در واقع گستره این شبکه شامل چند شهر کشور میشود. امروزه دیگر از عبارات MAN , CAN استفاده نمیشود و هر شبکه ای که LAN نباشد WAN به حساب می آید. پس WAN شبکه ای گسترده است که مسیر ارتباطی بین چند کشور و شهر را پوشش میدهد.

photo_2018_08_07_00_26_32.jpg


#ایجاد_ارتباط_بین_میزبان_ها
میزبان ها در شبکه برای ارتباط با یکدیگر اطلاعات ا از طریق media ارسال میکنند. این مدیا میتواند کابل مسی ، فیبر نوری و یا امواج بی سیم باشند. در فصل های بعدی این مسایل را به صورت کامل تر برسی میکنیم.


#پروتکل
پروتکل در واقع مجموعه قوانین برای برقرای ارتباط است.
پس اگر ما بخواهیم چندین میزبان را با یک دیگر ارتباط دهیم باید از یک سری قوانین پیروری کنیم. همه میزبان ها نیز از آن قوانین پیروی کنند یا به زبان ساده تر پروتکل ارتباطی میزبان ها یکی باشد.
یکی از معروف ترین پروتکل های شبکه TCP/IP است.بدونه این پروتکل اینترنت بی معنا میشود.


#مقدمات_ادرس_دهی
برای این که کامپیوتر ها و میزبان ها بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند باید با آدرس شناسایی شوند. ادرس دهی در شبکه تقریبا شبیه ادرس دهی در تلفن است. شما برای تلفن زدن به دوستانتان نیاز به شماره تلفن آن دارید. در شبکه این ادرس به دو صورت MAC Address , IP Address می باشد.


#IP
ادرس های آیپی در شبکه به صورت پابلیک یا پریوایت هستند.
ایپی های پریوایت در یک رنج ایپی به خصوص هستند و  شما تنها میتوانید آن ها را فقط در شبکه های داخلی اداره یا شرکت ها به کار بگیرید و نمیتوان از آن در شبکه های خارجی و اینترنت استفاده کرد.
یک نمونه ادرس پریوایت
192.168.1.1
حال چرا نمیتوانیم از این ادرس ها نمیتوان در دنیای اینترنت استقاده کرد؟؟
علت این هست که شما برای این که بتوانید در اینترنت قابل شناسایی باشید باید یک ادرس یگانه و یکتا داشته باشید. مشکل ایپی های پریوات این است که یگانه نیستند و همان گونه که شما میتوانید از آن ها در شرکت خود استفاده کنید سازمان یا شرکت مقابل هم میتواند در شبکه خود از آن ها استفاده کند.
اما برای حل این مشکل باید از IP های پابلیک و انحصاری استفاده کنیم. ما در حال حاظر حدود 4 ملیون IPv4 پابلیک داریم ولی این میزان ادرس نبست به نیاز امروز محدود است به همین دلیل به جای این که برای هر کامپیوتر یک ایپی پابلیک خریداری کنیم. معمولا یک یا چند ادرس استاتیک خریداری میشود. سپس در بخش خروجی سازمان دیوایسی تحت عنوان NAT قرار میگیرد که وظیفه آن ترجمه ادرس پریوایت به پابلیک است یعنی با این کار میتونیم با یک ایپی پابلیک شبکه داخلی سازمان خود را به اینترنت متصل نماییم.


#پایان_بخش_اول

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

احسنت 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری